2024. márc.
31
  Tárgyak Csenger múltjából
Kategória: A múzeum kincsei - Közzétette: admin
szerző: Fábián László

A múzeum kiállításán látható három szódásüveg sok emléket idézhet fel a látogatókban.. Kevesen tudják már, hogy Csengerben az 1920-40-es években két szódásüzem- hivatalosan "szikvízüzem" termelte a finon szódavizet, ami mára már hungarikummá vált. Nemkülönben a szódavíz áldásos hozzáadásával a fröccs is szintén hungarikum lett ...



A vastagfalú üvegen bemaratott felírat szerint az e három palack egyikét Weisz Lajos "szikvízgyárában" készítették, míg a másikat szintén zsidó tulajdonban lévő üzem, a Hellbraun Lajos szódagyára állította elő Csenger úri közönsége számára. A harmadik üveg, melyen nincs úgynevezett "fej" ,a legrégibb, még az 1900-as évek elején volt használatban, az "Oroszlán"-hoz címzett patika árulta, melynek tulajdonosa Katona Ágoston volt.. A fotó készítése óta már ezen is van fej.
Ezek az egykor mindennapinak számító tárgyak is Csenger múltját őrzik,az ilyen sokak számára értéktelen holmik teszik teljessé városunk egykori életét.

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be, vagy kattints ide a regisztrációhoz